PLEMENO AMERICKÝ TEDDY
US TEDDY
Jak již název plemene napovídá, Us teddy byl vyšlechtěn v USA, ve státě Kalifornia. První jedinec tohoto plemene se objevil zač. 20. stolení na konci 60. let. Začalo se stávat oblíbeným po celé zemi a poté se rozšířilo i do světa.
Tato morčátka patří mezi krátkosrstá a mají zvláštní strukturu srsti, mláďátka po narození mívají chloupky vlnité, které se během prvních měsíců přemění na hrubou, elastickou, hustou srst, rostoucí kolmo od těla. Při pohlazení od hlavy k zadečku by se měla znovu postavit. V kožíšku by neměli být žádné rozety, pěšinky a srst by měla růst souměrně. Během prvních pár měsíců teddík několikrát srst mění a dobarvuje se do správných odstínů. Mláďata se rodí zpravidla tmavší a během dospívání a přesrsťování světlá jak pigment tak vybarvení srsti. Některá odstávčata v tomto věku vypadají jako ošklivá káčátka a konečná fáze se může i v některých případech objevovat až po prvním roce života.
Proměna srsti u mláďat
Mládě 1 den Mládě 4 týdny
Půlroční samice (vpravo), srst už je po hlavním přesrstění a lze jasně rozpoznat kvalita srsti a vybarvení .
Roční samice Eliška (dole vlevo) a tříletá samice Zaira (dole vpravo). Rozdíl v srsti je již dobře viditelný z fotky. Eliška má kožich po stranách lehlý oproti Zaiře. Avšak u Us Teddíků platí, že morče musí být osaháno na živo a osobně prohlédnuto. Tak se nejlépe určí kvalita srsti a správné vybarvení morčete.
Mezi velké klady tohoto plemene patří jejich jedinečně mazlivá, klidná a komunikativní povaha. Přirozeně již jejich mláďátka nebývají bázlivá. Mám tu zkušenost, pokud k nám přijel již bázlivý dospělý jedinec, rychle si zvykl mezi našimi pohodáři a dnes je již stejně kontaktní jako ostatní.
Us teddy by se měl koupat co nejméně, aby si srst udržela svou tvrdost. Po koupání srst měkne a tím ztrácí svou tvrdost a elasticitu. Důležité je i pravidelně vyčesávat z kožíšku odumřelé chlupy a nečistoty, protože je srst dost hustá. Pročesáváme srst od zadečku k hlavě, aby jsme nenarušovali strukturu kolmo roustoucích chlupů. Nejlepší je jednořadý hřeben s pohyblivými hroty, kterým se vyčesají nečistoty a odumřelé chlupy ze vnitřku kožichu a pro odstranění nečistot z povrchu je dobrý měkký kartáč.
Nejen genetika, ale i prostředí pro chov, počasí (teplota), péče a skladba krmiva jsou důležité faktory, které působí na kvalitu srsti. Je lepší chovat toto plemeno spíše venku nebo v chladnějších podmínkách, protože jejich kožíšek v teple domova měkne a řídne, je jemnější a ztrácí svou tvrdost. V chladnějších podmínkách teddík nabere hustou a tvrdou srst, která je tak na tomto plemeni ceněná.
Nevýhodou Us teddyho je náchylnost na plísně, lupy a v letních měsících se mu může kožíšek zapařovat. Kůži mívají dost suchou. Kvůli plísni je lepší dbát na to, aby váš teddík nebydlel v příliš vlhkém prostředí a dodržovaly se karanténní podmínky mezi nově přicházejícími morčaty do chovu. Bohužel ani ten nejpreciznější chovatel tomuto neduhu jako je plíseň občas nezabrání, a když několik dní v kuse prší nebo dochází k teplotním rozdílům o několik desítek °C, je náchylnost na plísně samozřejmě větší a je potřeba pravidelněji zvířata kontrolovat nebo i preventivně na náchylných místech jako jsou uši, čumáček, břicho a kolem očí stříkat či potírat Imaverolem. Imaverol se může aplikovat na morčata dlouhodobě i jako prevence. Dobrý je také přípravek Lamisil jak ve spreji tak jako mast. Nejvíce se plíseň objevuje u mladých jedinců v prvních měsících života, kteří ještě nemají dostatečnou imunitu.
Americký teddy je vzhledově totožný s anglickým rexem, avšak tato plemena jsou zcela odlišná svými genetickými vazbami a jejich křížení je naprosto nevhodné. Z tohoto spojení by se narodila hladká mláďata s genem rexe (RG) a s genem US teddy (ATG) . V dalším křížení by mohlo dojít k tomu, že by se narodil Us teddy RG nebo naopak anglický rex ATG aniž bychom věděli, o jaké s těchto dvou plemen se vlastně jedná. Dalším méně vhodným, ale velmi častým křížením je s hladkým morčetem, americký teddy je vůči genu hladkého recesivní, tudíž dostaneme hladká mláďata ATG. Někteří říkají, že po hladkých morčatech Us teddy nebudou mít kvalitní kožíšek, ale po prostudování tohoto názoru jsem zjistila. Že i po hladkém rodiči můžeme dostat kvalitní Us teddy v srsti. Kupříkladu někteří chovatelé kříží schválně hladkého s Us teddym, aby dostali chtěné zbarvení, které se v ČR u Us teddy moc nevyskytuje. Osobně též nejsem proti křížení mezi americkým teddym a hladkým morčetem. Naprosto nevhodným je spojit Us teddyho s dlouhosrstým a bezsrstým jedincem, Ch teddym, rozetou nebo crestedem. Samozřejmě je nejvhodnější křížit mezi sebou jen morčata Us teddy.
Zdroj: Článek a všechny fotografie jsou moje.