BARVY OČÍ

Barva očí je pro nás velice důležitou součástí. Udává jí většinou sytost pigmentu. Nejtmavším místem na těle u morčat je právě hlava, především obličejová část, kde bývá vybarvení z celého těla nejtmavší a pigment nejsytější. Proto se dá předpokládat, že i vybarvení očí v některých případech bude tmavší. 

 "Barva očí je daná dle barvy, která se v okolí očí právě nachází", toto uvádí standard. Máme zde velké ALE. U vícebarevných zvířat nejsou povoleny oči modré i přesto, že okolo očí je bílý podklad. Pokud mám tedy morčátko v barvě buff-bílá, kde pro tuto barvu připadají oči ohnivé, musí to tak být bez ohledu na to, že buff se zrovna okolo očí nenachází.

Uvedeme si zde barevné kombinace očí, ke každému zbarvení (níže) připadá určitá barva očí. Pokud to tak není, zbarvení je dle českého standardu bohužel nestandardní.

TMAVOOKÁ

tmavě hnědé (uvádí se také pojem "tmavá")

modré - Duhovka je tmavě modrá až světle modrá, modré oko připadá standardní pouze pro celobílé morče. V jiných barevných kombinacích je nestandardní. Často se vyskytuje u morčat s kresbou magpie, která pro ČR není zatím také uznaná.

ohnivé - Jde o hnědé oko, které v některých úhlech pohledu přechází v červený odlesk. Na přímém světle se jeví jako hnědé až světle hnědé.

  

rubínové - Jde v podstatě o tmavě červené až sytě vínové oko s tmavým kroužkem kolem duhovky, který je někdy až do černa. Čím tmavší vínové vybarvení, tím lépe.

ČERVENOOKÁ

červené - Oko je jasně červené, jeho barvu ovlivňuje vybarvení pigmentu. Kroužek okolo duhovky je jasně červený.