DVOUBAREVNÍ, TŘÍBAREVNÍ A ČTYŘBAREVNÍ (BICOLOR, TRICOLOR, MULTICOLOR)
Základem u několikabarevných morčat je, že na jednom morčeti nikdy nenajdeme dvě barvy z černo-hnědé řady. Pokud budu mluvit o morčatech zvaných jako multikolor (čtyřbarevní) na pohled od každé barvy jiný odstín. Jde geneticky v tomto případě pouze o špatné vybarvení a chyba v pigmentaci určité barvy. V praxi - nemůžeme mít nikdy morče pod barevnými kombinacemi černá-čokoládová tzn. "černá" a "hnědá" barva společně, geneticky to nelze. Stejně je to i u červeno-žluté řady s výjimkou bílé, která náleží k celé paletě barev a způsobuje flekatost zvířete. Z toho odvodíme, že standardní kombinace barev je černo-hnědá řada dohromady s červeno-žloutou řadou, tzn. černá-červená, béžová-šafránová-bílá, oranžová-bílá. Barvy se popisují dle množství barevné plochy, pokud je morčátko zcela černé s bílými nožkami, identifikujeme ho jako černé s bílou. U tříbarevných začneme tou nejvíce zastoupenou na morčeti končeje nejméně zastoupenou barvou např. bílý s červenou a černou nebo čokoládová-bílá s oranžovou. Pomlčky naznačují poměrově stejné množství obou barev na těle, pokud má tedy morče všechny tři barvy zastoupeny na těle ve stejném množství označíme jej jako např. černá-červená-bílá.
Vadou bývá u černo-hnědé řady několik odstínů, které jsou dědičné a táhnou se několik generací dále. Tento problém se objevuje pouze u morčat v barvách slate blue, coffee, lila a béžová, kde jsou dva odstíny vybarvení časté. Standard preferuje pouze jednotný odstín barvy, tudíž se tato morčata nemohou registrovat jako chovná ačkoli k tomu mají předpoklady. Dle mé zkušenosti v mém chovu si myslím, že dva odstíny udávají v genotypu písmenka "BB/bb". Pokud se rodiče odstínově ať už nepatrně nebo výrazně liší, i přesto že jsou ve stejné barevné kombinaci, sejdou se automicky na zvířeti dvě "BB/bb" tzn. každé "B/b" od jednoho rodiče, tudíž pokaždé jiný odstín. V praxi O: Bb + M: BB = BB tzn. dva odstíny. Jde jen pouze o můj osobní názor a domněnku, tudíž to tak být vůbec nemusí, ale zatím se mi to v praxi prokazuje. Více v genetice morčat, kterou zde také později chystám.
Na fotografii je náš sameček Hidalgo, který má jasně viditelné dva odstíny lily. Morče je v barevné kombinaci lila-zlatá s bílou.
Barva by po celém těle měla být správně ve stejném barevném odstínu. U vícebarevných morčat, kde se mísí několik světlých barev s tmavými, dochází ke světlání barvy na břiše či u kořínků chlupů, což je bráno jako lehká vada. Dám příklad na kombinaci čokoládová-buff-bílá, dle standardu má být čokoládová co nejtmavší, tím že máme na těle i buff, podsadu nám to automaticky zesvětluje. V tomto případě je vhodné vybírat morčátka s tmavou čokoládovou barvou, pokud mám být konkrétní nejlépe v čokoládové-oranžové-bílé (ti bývají díky oranžové tmavší, ale nesmíme zapomenout, že musí táhnout vlohu pro buff, jinak budeme vzhledem k dominantní oranžové dostávat stále oranžové) a po několika vrzích úmorného snažení o tmavou "čoko" půjde rozdíl rozhodně vidět.
Na fotografii jde vidět rozdíl ve vybarvení bříška u již zmiňovaných morčat v čokoládové-buff-bílé. I přesto, že jsou obě morčátka ve stejné barevné kombinaci rozdíl v čokoládové je velmi patrný.