ODCHOV MLÁĎAT A ROZMNOŽOVÁNÍ
Čísla v rozmnožování morčat:
Pohlavní dospělost: samec 8 týdnů, samice 10 týdnů
Délka pohlavního cyklu: 16 dní
Doba říje: 6 - 15 hodin
Doba březosti: 63 - 72 dní
Počet mláďat v průměru: 2 - 4
Doba kojení: 3 - 5 týdnů
Nejlepší věk pro první vrh samice: 6 měsíců
Nejlepší váha pro první vrh samice: 700 g
Tělesná váha narozeného mláděte: 60 - 120 g
Tělesná váha odstaveného mláděte: 200 - 250 g
Další říje po porodu: 2-15 hodin
Chovné morče: samice do 3-4 let, samec bez omezení
Mládě přijímá tuhou potravu: Někdy už 1. den, ale většinou 3. den od narození
 
 
Morčata jsou schopna založit rodinu již v prvním měsíci svého života. Pro tak mladou samičku je porod velmi složitý. Mláďata nemusí projít porodními cestami a může dojít ke smrti všech mláďat včetně matky, mohou se narodit malá neživotaschopná embria, zároveň nemusí mladá samička zvládnout roli matky a mladé při porodu nerozbalí nebo odmítá kojit. Samice by měla mít první vrh ideálně kolem 6-8 měsíců o váze min. 700 g, nikdy ne však později jak 12 měsíců. Od jednoho roku začínají chrupavčité pánevní kosti srůstat a mláďata neprojdou porodními cestami a uhynou, ve většině případů i se samicí. Samičku znovu připouštíme nejdříve tři měsíce od posledního porodu, aby měla dostatek času na odpočinek a regeneraci. Sameček může připouštět prakticky celý život.
 
Říje samičky trvá v podstavě velice krátce. U samičky, která bydlí sama je říje těžko poznatelná. Když bydlí s ostatními samičkami, chová se většinou jako sameček. Zkouší se pářit s ostatními, snaží se zapůsobit vrčením a honí ostatní samičky. Když chovatel u své samičky nezjistí říji, může jí umístit do ubikace k samečkovi. Pokud samička říji nemá, do samečka kope zadními nožičkami, nahlas píská, kouše, cvaká zoubky a doslova na něho stříká moč. Sameček se snaží samičku oplodnit - vydává bublavé zvuky, čichá jí zadeček, značí si okolí otřením svých genitálů a vypuzuje vláštní pižmo. Samec se samicí může bydlet po dobu těhotenství avšak před porodem je dobré samce oddělit. Mohl by samici po porodu znovu nakrýt. Avšak mláďatům neublíží.
 
V prvním měsíci březosti v podstatě nepoznáme, že je samička nakryta. Po přehoupnutí prvního měsíce se začne zakulacovat. Zkušenější chovatel prohmatáním bříška pozná zda je samička gravidní. Zhruba 2 týdny před porodem jdou lehce nahmatat mláďata a cítíme jejich pohyby. Některým samicím vypadá na pár místech srst, způsobují to hormonální změny a srst po porodu znovu naroste. Samička by před porodem měla mít svůj klid a brát jí do rukou jen když je to nezbytně nutné. V této době by neměla nikde cestovat ani být jiným způsobem ve stresu.
 
 
TIP! Pokud si chceme být jisti, že bude samice rodit přiložíme na okraj vulvy prst a prohmatáme danou oblast. V době blížícího se porodu se samici roztahují pánevní kosti, aby mohla mláďata projít přes porodní cesty. Dle toho můžeme odvodit přibližný termín. Neroztažené pánevní kosti přirovnáme k písmenu O, pokud je samice otevřená k porodu a kosti jsou roztažené, ucítíme tvar písmene U. Pánevní kosti by měli být od sebe cca 1 - 2 cm, v tomto případě by se měl porod blížit a zhruba do týdne samice zaručeně porodí. V některých případech se i samice otevírají pár hodin před porodem. U více jak poloviny případů (čerpám dle našich samic) to bývá 2-3 dny před porodem.  

Při porodu může zůstat s ostatními samičkami. Porod by měla zvládnout sama, ale raději by jsme na ní měli dohlížet, kdyby se vyskytly problémy, ihned vyhledat veterinární pomoc. Pozor na prvorodičky, u některých samiček hraje velkou roli stres oproti mateřským pudům, zapomínají na základní kroky jako je rozbalení miminek. V těchto případech dávám k mlaďoškách ostřílené morčice co mají už pár úspěsných vrhů za sebou a mám tu zkušenost, že s chutí tetky mladicím pomáhají rozbalovat, masírovat bříška a zahřívat miminka pod sebou. Mlíčko se tvoří několik dní před porodem a někdy i rovnou v den porodu jakmile mláďata začnou sát. Některé morčice mají už dva týdny před porodem nateklé žlázy okolo struků. Avšak nikdy nenechávat dvě vysokobřezí samice ve společné ubikaci. Může se stát, že první samice začne rodit, kdežto druhá nemá ještě mláďata plně vyvinuta k porodu. Placenty obsahují oxitocin, který spouští porod. I o pouhý týden dříve nemusí dopadnout pro mláďata dobře, jelikož plíce se morčatům vyvíjejí zpravidla jako poslední, tudíž je zde nebezpečí, že se při předčasném porodu mládě udusí.  

Na fotce je zachycen porod kdy ostatní obyvatelky ubikace pomáhají omývat narozená miminka.

Mimínka se rodí hlavičkou vpřed. Samice při porodu sežere všechny plodové obaly a mládě olíže do sucha. Masíruje mláďatům bříška, aby spustila funkci trávicího ústrojí a následovně jim čistí zadeček od výkalů. Na mláďata můžeme sahat ihned a brát je na chvíli do rukou , abychom je prohlédli zda jsou v pořádku popř. zjistili pohlaví. Mimča by měla ihned po porodu být čilá, sát mlíčko, okusovat kousky pevné stravy, následovat matku, mít zoubky a otevřená očíčka bez jakýhkoli zákalů. Měla by během pár hodin začít sát ze struků. Mláďata se drží v hloučku sourozenců a neustále se schovávají pod maminku, aby se zahřáli, tento pud je drží v podstatě po celou dobu kojení. 

 
Mláďátka se od porodu vyvíjí rychle. Později začínají být samostatnější, ale mějte na paměti, že musí do 4-5 týdnů od narození zůstat s matkou, při odběru by měla dosáhnout váhy nejlépe 250 g.
  
Musí se dát pozor na samečky ve věku 4 týdnů a více, mohou se již připravovat na kariéru chovného samce a obtěžovat jak maminku tak ostatní samice ve vrhu. V těchto případech je oplodnění vzácností, ale bylo už v některých chovech zaznamenáno. Naskakování na ostatní morčata je zároveň i projev dominance, hlavně u samců. Nejlepším řešením je odstaveného samečka přesunout ke staršímu nebo k ostatním odstaveným samcům.